Erdoğan' ın Cevap Verme Algoritması

 

Erdoğan' ın Cevap Verme Algoritması

2013-06-11 - 11:56:12 | : 1499
Tayyip Erdoğanın yıllar geçtikçe mukemmelestirdigi ve her sorulan soruya cevap verirken kullandığı bir algoritma var. Iletişim okumuş bir insansı olarak irdelemeye çalıştım.

Bu algoritma bir kaç adımdan oluşuyor ve eğer zamanı varsa tüm adımları (1'den 7'ye hepsini), zamanı daha kısıtlıysa bazılarını (genellikle 1 & 3 & 6'yi) kullanıyor.

Daha iyi anlatabilmek için bir örnekle açıklayacağım. Erdoğanın küçüklüğüne dönüp, evdeki vazoyu kırdığını varsayacağım. 

Tayyip evde yalnızdır ve annesi eve gelince vazoyu kırılmış olarak bulur.

Annesi: Tayyipp! Vazoyu mu kırdın!

adım 1: Yapılan yanlısın ifade edilme şeklini değiştir, onu yanlış olmaktan çıkar ve iyi bir şey gibi göster.

- Vazoyu kırmadım, parçalarına ayrıştırdım ve yeniden şekillendirilebilmesi için bir düzenleme yaptım.

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle: 

"Ağaçlara zarar vermiyoruz, yerlerinden sokup taşıyoruz."
"Değişmedim, geliştim."
"Alkolü yasaklamıyoruz, kullanımını düzenliyoruz."

adım 2: O sucu işleyecek / hatayı yapacak dünyadaki son insan olduğuna ikna et.

- Ben vazoya neden zarar vermek isteyeyim ki? Ben de vazoyum. Vazonun daniskasıyım. O vazo alındığında, onu omzunda 4 kat, bak rakam veriyorum tam 98 merdiven, yukarı taşıyan benim. Vazonun güneşten rengi solmasın diye onu depoya koyalım diyen, kimse kıskanmasın, nazar gelmesin diye arkadaşlarım gelince üstünü örten yine benim. O vazonun bir numaralı destekçisi benim, niye zarar vermek isteyeyim?

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle: 

"Biz niye ağaç kesmek isteyelim, tam 3 katrilyon ağaç diktik."
"Biz niye yargıya baskı yapalım, Türkiyedeki en büyük adalet sarayalarini yapan, onlara cumhuriyet tarihindeki en büyük olanakları sağlayan biziz."

adım 3: Söz konusu olayın önemini indirge, olayı normalleştir, hatta yaptığının az bile olduğunu örneklerle açıkla.

- Ayrıca ben vazonun yeniden düzenlenmesine neden bu kadar tepki gösterdiğini anlamıyorum. Vazo, daha çok eski komünist ülkelerde kullanılan, artık miadını doldurmuş bir sus eşyası. Bak Amerikaya, bak Ingilitere'ye var mi evlerde vazo? Hiç filmlerde görüyor musun? Modern evlerde görüyor musun? Anca Cavusesku dönemindeki Romanyada, sosyalizm ilettinden kurtulamamış Ukraynanın oblastlarinda kullanılan, barok bir şey vazo. Var mi modern dünyada vazonun yeri? Yok. Bu tepkiyi anlamak mümkün değil. Bence vazonun yeniden düzenlenmesinde geç bile kalındı.

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle:

"Alkol düzenlemesi sadece bizde yok ki. Bunu biz mi uydurduk? bakın iskandinav ülkelerine, Fransaya, Ingiltereye, hepsinde kat be kat daha fazla kısıtlama var. Bizdeki düzenlemeler daha başlangıç seviyesinde."

adım 4: şefkatinle, erdeminle karşıdakini ez. Istesem yapardım ama yapmadım de.

- şimdi bana böyle suçlamalarla geliyorsun ama ben istesem o vazoyu 20 kere kırardım. Her gün evdeyim, vazoyla basbasayim. Madem böyle hasmane bir tavrım var neden kırmadım? Istesem kırardım hatta yok ederdim. Ama yapmadım. şahsı olarak vazoyla her konuda aynı fikirde olmasam da yapmadım, çünkü ben senin düşüncelerine saygı duyuyorum. Insanların vazoyu sevme hakki benim için kutsal. Vazoyu vazo olduğu için değil yaradandan dolayı seviyorum. Ben bu evde vazoların teminatıyım.

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle:

Bunu sadece Erdoğan değil, tüm parti kullanıyor aslında. Güncel örnekleri "Gezi olaylarında, istesek interneti keserdik, kesmedik." veya Melih Gökçekin dediği "sizi bir kaşık suda boğardık ama kahretsin ki demokratız."

adım 5: soruyu asla cevapsız bırakma. Soruya "varsayalım dediğiniz doğru" şeklinde cevap ver. Bunun olasılığını kabul et ve bu olasılığa karşı da sorumlu bir şekilde davrandığını göster.

- Varsayalım dediğin doğru. Vazonun başına söylediğin şeyler geldi. Bu her şeyin benim yüzümden olduğunu mu gösterir? Pencereler ceyran yapmış, kedi koşarken vurup kırmış olabilir. Ben bunların araştırılması için komşunun oğlu Mustafaya gerekli talimatları verdim. Dünkü rüzgarın hızını araştıracak, kedinin davranışlarını inceleyip bana rapor verecek. Eğer bir yanlış tespit edersem o kediyi önce ben cezalandırırım. O pencereleri önce ben tamir ederim. Her şeyi takıp ediyorum, her şeyi evimiz için, evimizin güzelliği, ferahı için yapıyorum.

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle:

"Polisin Geziparki olaylarında aşırı gaz kullanmasıyla ilgili şikayetler var, doğru. Bunların incelenmesi için gerekli yerlere talimat verdim. Eğer böyle bir şey varsa, incelecek, gereği yapılacak. Böyle bir şeye izin vermeyiz, veremeyiz."

adım 5: soruyu soranın bu konudaki samimiyetini sorgula.

- şimdi bir de söyle bir nokta var. Salondaki vazo, dünyada ilk defa yeniden düzenlenen vazo değil. Madem vazolar konusunda böyle bir hassasiyetin var, alt komşunun vazoları, hem de 1 değil tam 2 vazosu, oğlu tarafından kırıldığında neden tepki göstermedin? O zaman neredeydin? Ya da taşınırken seramikleri kırılan Ayşe teyzeyle birlikte neden göz yası dökmedin? Bu vazonun farkı yalnızca benimle ilgili olması mi? Burada amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Vazo bahane.

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle:

"Madem ağaçları bu kadar seviyorsunuz, ben orman arazisinin içine üniversite yapılmasın diye yırtınırken neredeydiniz? Neredeydi bu kalabalıklar?"
"Madem başın ozgurugu diye bu kadar yırtınıyorsunuz, 28 şubat döneminde neredeydiniz?"

adım 6: Olaydan yırttın, kendini iyi gösterdin. şimdi bu avantajı rakibini kötü göstermek için kullan.

- Bu vazo kırmak falan hep alının (kardeşimin) yapacağı şeyler. O yapar bunları. geçen sene cam dolabın penceresini kıran, küçükken babamın pikabına top atan kim? alı. alının zihniyeti kırar ancak vazoyu. Bunun arkasında da o var; ben sana söyleyeyim. şimdi babamın harçlıklara karar vereceği dönem yaklaşıyor ya, beni okul konusunda yenemiyor, aklınca böyle bir çamur atma yolu buldu. Bunları babam hep görüyor. Babam doğru kararı verir, benim içim rahat. Ben hep konuşuyorum babamla."

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle:

"Bu gösteriler, kargaşalar hep Chp zihniyetinin bir ürünü. Bunların arkasında onlar var, seçim yaklaşıyor ya aklınca oradan vuracak. Marjinal gurupları örgütleyip, üç beş çapulcuyla kargaşa çıkartmaya çalışıyorlar. Ama biz halkımızı biliyoruz, halkımız bunlara itibar etmiyor. Halk her şeyi görüyor."

adım 7: Konu kapandı, cevap verildi. Konuşmanı kendini ve yaptıklarını överek zirvede bırak.
- Ben bunlara bakmıyorum anne. Ben işime bakıyorum. Bak 2 senelik ortaokul hayatımda, sınıfın en çalışkanı olmuşum. Herkes beni parmakla gösterir hale gelmiş, diğer çocukların annesi de oğullarına Tayyip gibi ol evladım der duruma gelmiş. Bu durumdayız. Din 5, beden 5, matematik 5. Bu durumdayız. Ben işime bakıyorum, dersime bakıyorum. Ailemiz için hayırlı bir evlat olmaya, ailemizi, babamın da dediği gibi evelallah apartmandaki örnek aile konumuna taşımaya calisiyoruum, çalışacağım.

Bu tekniğin gerçek hayattaki örnekleri söyle:

"Ekonimi söyle güzel, imf borçları söyle az, milli gelir söyle yükseldi vs vs."

------------------------------------------------

Bu 7 adım dışında bir de icerlere serpilmiş ufak detaylar oluyor. Talimat verdim, arkadaşlar çözdü:

Iyi şeylerde "biz" de, ilişkilendirilmeyi istemediğin şeylerde işe "devlet, polis vs" gibi kurum adları ver.

Iyi şeylerde: 
"Galatasarayın stadını biz yaptık ve Galatasaraya verdik."
"Kayseriye galaksinin en büyük şu fıskiyesini yaptık."

Ilişkilendirilmek istemediği konularda:
"Polis gaz kullanımında aşırıya kaçmış olabilir."
"Devlet, imraliyla da konuşur, herkesle de konuşur."

Soruya / suçlamaya kendi değerlerini değil suçlayanın değerlerini, silahlarını kullanarak cevap ver.

Örneğin, "Anayasada, devlet halkını alkolden, uyuşturucudan korur yazıyor. Bu görev bana verilmiş; bu maddeyi biz eklemedik ki."

adını telaffuz etmek istemediği insanların / kurumların ismini farklı söyle, farklı söylenemiyorsa ad tak.

Örneğin Atatürk deme, gazı Mustafa Kemal de. Öcalan deme, imrali de. Chp deme CeHaPe zihniyeti de.

Cevaplanması uzun sürecek soruları sanki cevap evet/hayır kadar kısaymış gibi laf arasında sor, karşındaki cevap veremesin, hakli görün.

Mesela onlarca gazeticiyle konuşurken birine "sizce gösterilerden ne mesaj almalıyım, siz söyleyin" de.

X sizi söyle eleştirdi şeklinde bir soru gelince cevabına direkt ad hominem yaparak başla.

"X madem o kadar demokrattı, neden söyle böyle haksızlıklar olurken sustu? Y'nin Japonyaya ne hayrı dokunmuş? Bunların amacı bağcıyı dövmek.."

Hep yaptıklarını öv ama hiç kendini övme, aksine kendini önemsizleştir.

Örneğin "bu hükumet cumhuriyet tarihinin en büyük atılımını yaptı." veya "Türkiyenin en büyük x'ini yine biz yaptık" vs deyip yaptıklarını yüceltirken diğer yandan da "Ben hükümdarınız değil, hizmetkarınızım" gibi cümlelerle kendini önemsizleştir. Mesela Van hakkında konuşurken ikisini tek seferde yapmıştı: "Yaptığımız yatırımlarla adeta yeni bir Van inşa ettik. Bütün bu adımları niçin atıyoruz? Biz emanetçiyiz, hizmetkarız, efendi değiliz."

Her yaptığının ucuna, geniş perspektifli, büyük bir amaç köy.

Örneğin alkol yasası çıkartıp " Biz çocuklarımıza ufuk vermek, hedefler göstermek, Fatihler, Mimar sınanlar yetiştirmek zorundayız" de ya da kavşak açma töreninde "Hedefimiz 2023" de.

Her yapılan şeyi daha da sivriltmek için eskiden yapılmış kendine göre bir yanlışla birlikte şun.

Her ikisini de abartarak kontrast yarat. Örneğin "Eskiden kahvaltıda çocuklara bira iciriliyormus, bu tavsiye ediliyormuş. şimdi işe gençleri alkolün zararlarından koruyoruz."

Her şeye hakimsin, her şeyi biliyorsun havası oluştur; böylece insanlara otokontrol asıla, izlendiklerinin bilinciyle haraket etsinler.

"X'i kimin organize ettiğini çok iyi biliyoruz." veya "Ny Times'da GeziParki ilanını kimlerin fonladığını biliyoruz." (zaten indiegogo'da para veren herkesin adı kabak gibi yazıyor.) Konuşmalarda küsuratsız, tam rakamlar vererek her şeyi detayına kadar biliyor havası vermek de bunun bir örneği.

Ne dersen de hep reasoning (sebep göstermecilik) yap. Mutlaka "çünkü" de. Gösterdiğin sebep çok mühim değil, insanların "sebep?" diye düşünmesine mahal verme.

"Haydarpaşayı otel yapmak istiyoruz çünkü Istanbulda çok büyük bir otel açığı var." Burada önemli olan yapmak istediğini önce söylemen, bu önemli. Yoksa mantıksız bir şey dediğin anlaşılıyor; mesela cümleyi ters çevirip "Istanbulda çok büyük otel açığı var, o yüzden Haydarpaşayı otel yapmaya karar verdik." dersen ikna edici olmaz.

Reasoning yaparken, kolay gösterilebilir bir sebebin yoksa, "çünkü" ile başlayan herhangi bir şey de söyleyebilirsin: "Biz taksımı yayalaştırmak istiyoruz, çünkü millet bizden bunu istiyor."

------------------------------------------------

Kaynak: http://www.ozanbey.com


Etiketler: Erdoğan', ın, Cevap, Verme, Algoritması, ,

Diğer Haberler

Ashley Graham Erotik Galerisi +18 güzel büyük göt amcık
2018-12-19
Jane Wilde Erotik Galerisi +18 güzel küçük amcık
2018-12-19
Boston Dynamics Uptown Spot Dancer Dog
2018-10-16
Sekreter Fantezisi, Am Göt Meme ne istersen var
2018-10-07
Göt Şeklindeki Mantar Oluşumları
2018-09-25
Miss Turkey 2018 Güzelleri Mayolu Fotoğrafları 20 Kişi Tam Liste
2018-09-21
İğrenç Seviyede Espri içeren tweetler.
2018-09-18
Farklı Ama Orijinal Çoğu Mutasyona Uğramış İnsanlar
2018-09-16
Adnan Oktar`ın Suç Örgütü Üyelerinin Örgüt görevleri
2018-07-22
Aleyna Tilki - Sen Olsan Bari
2017-08-02
Türk Amatör Amcık resimleri +18
2017-06-19
Sulu Amcık Resimleri +18 Am Göt Meme Rus Türk
2017-06-19
Devasa Hatun Meme Göt Amcık Arşivi 415 FOTOĞRAF +18
2017-06-17
Beton gibi damarlı yarrak resimleri. Amcık veya rus am yok! +18
2017-06-16
Yakından Çekilmiş Muhteşem Amcık Arşivi 247 Adet! +18
2017-06-16
Gülmekten Altınıza Sıçacağınız Twettler
2017-06-14
Güzel Amcıklı Hatunlar Serisi (10 Fotoğraf)
2017-06-10
Tiny Girl Pussy Genç Zayıf Kız Amları (10 Adet)
2017-06-10
Amcığa Davet Serisi 13
2017-04-06
Cameltoe Amcık Serisi
2017-04-06
Zoey Nixon Amcık Göt ve Meme Fotoğrafları (7 ADET)
2017-01-26
Sara Jean Underwood Am Göt Meme resimleri
2017-01-17
Türk Kızı Am Göt Meme Resimleri
2016-12-30
Tombul Hatunlar Serisi 6 Fotoğraf
2016-12-30
Cameltoe Amcık Serisi 7 Fotoğraf
2016-12-30
300 km ile Motor Kazası Yapmak
2016-12-08
Aynı Yaşta Olduklarını Öğrendiğinizde şaşıracağınız 20 Ünlü
2016-10-30
Emrah Karaduman - Cevapsız Çınlama ft. Aleyna Tilki Video Klip ızle ındir
2016-10-11
Domalmış Hatunların 27 Amcık ve Göt Fotoğrafı
2016-09-20
Yakın Çekim 15 Amcık
2016-09-20

 

Hızlı Resim Yükle

Herkese Açık Özel


Reklamİstatistikler

Kayıtlı Üye : 5759
Toplam Resim : 9480
Anlık Online : Table './ekime_caps/useronline' is marked as crashed and should be repaired